PATRON KONKURSU

W 1997 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o nadaniu Ogólnopolskiemu Konkursowi Tańca imienia wybitnego polskiego tancerza – Wojciecha Wiesiołłowskiego.

Wojciech Wiesiołłowski urodził się 11 października 1939 roku.  Absolwent Warszawskiej Szkoły Baletowej (1956). Debiutował na scenie Opery Warszawskiej, w latach 1956-66  był jej solistą. Stypendium państwowe umożliwiło mu uczest­nictwo w dwuletnim kursie w Leningradzkim Balecie im. Kirowa, gdzie był uczniem Aleksandra Puszkina. W Leningradzie występował także na scenie w balecie „Giselle”, tańczył w ramach różnych popisów organizowanych przez  szkołę baletową im. Agrippiny  Waganowej. Studiował również pedagogikę tańca. Na konkursie w Warnie w 1964 roku, gdzie pierwszą nagrodę otrzymał Władimir Wasiliew, zdobył srebrny medal. Był pierwszym Polakiem zaproszonym przez Maurice’a Bejarta do zespołu  Baletu XX Wieku. Z zespołem tym w latach 1966-71 odnosił wielkie sukcesy na największych światowych scenach. W latach 1971-72 był solistą Baletów Marsylskich Rolanda Petita. W 1973 roku podjął pracę jako principal dancer w Boston Ballet, gdzie znalazł okazję spróbowania swych sił w różnych dziedzinach tańca – w balecie tradycyjnym, baletach Balanchine’a, baletach nowoczes­nych. W latach 1973–79 wielokrotnie występował gościnnie na różnych scenach amerykańskich. U szczytu sławy, w 1979 roku, gdy postępujący artretyzm uniemożliwił mu tańczenie, występem w Bostonie zakończył karierę solisty i rozpoczął pracę pedagogiczną. Prowadził zajęcia w tak znanych zespołach jak: Opera Paryska, Opera Rzymska, Stadttheater w Bazylei, Opera w Nancy, Deutsche Oper w Berlinie, Opera w Hamburgu, Boston Ballet, Royal Ballet w Londynie. W latach 1982-84  był baletmistrzem w American Ballet Theatre kierowanym przez Michaiła Barysznikowa. Następnie, w okresie 1984-88 pełnił tę samą funkcję w Ballet Royal des Flanders w Antwerpii. W ostatnim okresie życia związany był jako baletmistrz oraz senior principal dancer z English National Ballet. W 1992 roku dawał gościnne lekcje w Teatrze Wielkim w Warszawie. Juror VIII Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku (1993). W 1993 roku ukazała się jego książka „O nauczaniu tańca klasycznego”. Zbigniew Dzięgiel – reżyser w 1994 roku zrealizował o nim film zatytułowany „Nie lubię lustra”.

Jego nazwisko figuruje w wielu encyklopediach świata i leksykonach baletowych.
Od roku 1986 mieszkał na stałe w Londynie. Ze względu na trudność wymowy jego nazwiska – na świecie znany był jako Voytek Lowski. Zmarł 24 listopada 1995 roku w Warszawie i tu został pochowany.